Keyence VT5-X10 Touch Membrane Front Overlay Repair

| categories | Keyence |
|---|---|
| Brand | KEYENCE |
| Model | VT5-X10 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Keyence VT5 Series |
| Supply | Keyence VT5-X10 Front Overlay Touch Screen Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:27:38 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | Keyence |
| Resolution: | 1024 x 768 Pixels |
| Product Line: | Keyence VT5 Series |
| Display Version: | TFT color |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Rated Voltage: | 24VDC±20% |
| Touch Type: | Resistive |
| Touch Size: | 10" |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Current Consumption: | 1000 mA or less |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| VT5-X10 | Description | Inventory status |
| VT5-W07 | Keyence VT5 Series Touch Screen Front Overlay Repair | In Stock |
| VT5-W07M | Keyence VT5 Series Protective Film Touch Panel Replacement | Available Now |
| VT5-W10 | Keyence VT5 Series Touch Digitizer Front Overlay Repair | In Stock |
| VT5-X10 | Keyence VT5 Series Protective Film HMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| VT5-X12 | Keyence VT5 Series Front Overlay HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| VT5-X15 | Keyence VT5 Series Touch Membrane Protective Film Replacement | In Stock |
Keyence VT5-X10 Touch Membrane Front Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to attach the video unit of Keyence VT5-X10?
Answer: 1. Remove the seal of extension connector 2 on the rear of the VT5.
Question: What is the connection between the VT5-X and the VT3 series?
Answer: The VT5-X and VT3 series are compatible with panel opening sizes. In addition, the HMI data asset of the VT3 series can be converted to the VT5-X, so it can be upgraded smoothly.
Common misspellings:
V5-X10
VT5-10
VT5-XX10
VT-5X10
VT5-X01
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service