Keyence VT5-X12 Touch Membrane Front Overlay Repair

| categories | Keyence |
|---|---|
| Brand | KEYENCE |
| Model | VT5-X12 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Keyence VT5 Series |
| Supply | Keyence VT5-X12 Front Overlay Touch Screen Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:27:40 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | Keyence |
| Storage: | 256 MB |
| Product Line: | Keyence VT5 Series |
| Display Version: | TFT color |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Resolution: | 1024 x 768 Pixels |
| Touch Type: | Resistive |
| Touch Size: | 12" |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Current Consumption: | 1000 mA or less |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| VT5-X12 | Description | Inventory status |
| VT5-W07 | Keyence VT5 Series Touch Screen Front Overlay Repair | In Stock |
| VT5-W07M | Keyence VT5 Series Protective Film Touch Panel Replacement | Available Now |
| VT5-W10 | Keyence VT5 Series Touch Digitizer Front Overlay Repair | In Stock |
| VT5-X10 | Keyence VT5 Series Protective Film HMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| VT5-X12 | Keyence VT5 Series Front Overlay HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| VT5-X15 | Keyence VT5 Series Touch Membrane Protective Film Replacement | In Stock |
Keyence VT5-X12 Touch Membrane Front Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How do I calibrate the touch screen on the Keyence VT5-X12 VT5 series HMI?
Answer: To calibrate the touch screen of Keyence VT5-X12, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Question: What are the names of parts of Ethernet Unit/Printer Unit of Keyence VT5-X12 VT5 product?
Answer:
Common misspellings:
VT-X12
VT5-12
VT5--X12
VT-5X12
VT5-X21
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service