LS Electric iXP2-1200A/D Touch Membrane Replacement Part

| categories | LS Electric |
|---|---|
| Model | iXP2-1200A/D |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | LS-electric iXP2 Series |
| Supply | iXP2-1200A/D Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:30:57 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | LS Electric |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Product Line: | LS-electric iXP2 |
| Resolution: | 1024 x 768 pixel |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Color Indication: | 24-bit color (16.7M colors) |
| Display Size: | 12.1" |
| Control elements: | Touch screen |
| Touchscreen: | Capacitive touch |
| Voltage Supply: | 24 VDC |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| iXP2-1200A/D | Description | Inventory status |
| iXP2-0800A/D | LS Electric iXP2 Touch Screen Glass Replacement | Available Now |
| iXP2-1000A/D | LS-electric iXP2 Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| iXP2-1200A/D | LS Electric iXP2 MMI Touch Membrane Repair | In Stock |
| iXP2-1500A/D | LS-electric iXP2 HMI Touch Glass Replacement | In Stock |
LS Electric iXP2-1200A/D Touch Membrane Replacement Part PDF Download:
FAQ:
Question: Is there a temperature range in which LS ELECTRIC iXP2 Series HMIs operate effectively?
Answer: LS ELECTRIC iXP2 Series HMIs are designed to operate within a specific temperature range, typically between -10°C to 60°C (14°F to 140°F). Operating outside this range may affect performance.
Question: When touching the screen it reacts in a different area or it may not react at all?
Answer: (1) Touch's Calibration setting is not proper.
Question: Can LS ELECTRIC iXP2 Series HMIs be integrated with third-party automation systems or PLCs?
Answer: Yes, LS ELECTRIC iXP2 Series HMIs are often designed to work seamlessly with a variety of third-party automation systems and programmable logic controllers (PLCs). Compatibility details can be found in the product documentation.
Common misspellings:
iXP2-120A/D
iX2-1200A/D
iXP21-200A/D
iXP2-12ooA/D
iXP2-1200AA/D
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service