Pilz Pitouch-LC 570T 376110 Protective Film HMI Panel Glass

| categories | Pilz PMI Terminal |
|---|---|
| Model | Pilz Pitouch-LC 570T 376110 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Pilz Touch Digitizer Glass Front Overlay |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:37:06 |
Shipping
Specifications:
| Power: | 5V/12V/24V |
| Contrast Ratio: | 500:1 to 1000:1 |
| Operating Temperature: | -20°C to 70°C |
| Product Line: | Pilz PMI Terminal |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Brand: | VICPAS |
| Storage Temperature: | -40°C to 85°C |
| Humidity Resistance: | 10% - 90% Non-Condensing |
| Brightness: | 250 - 400 cd/m² |
| Lifetime: | Over 1 million touches |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Pilz Pitouch-LC 570T 376110 | Description | Inventory status |
| PILZ PMI M107 DIAG 260000 | PILZ PMI M107 DIAG 260000 Operator Panel Keypad Repair | In Stock |
| PILZ PMI-215-CS | PILZ PMI-215-CS HMI Protective Film Touch Membrane Repair | Available Now |
| PILZ PMI 216-CT | PILZ PMI 216-CT Membrane Switch Keypad Replacement | In Stock |
| PILZ PMI-225-CT | PILZ PMI-225-CT Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| PILZ PMI-226-CT | PILZ PMI-226-CT Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| PILZ PMI 231-CT | PILZ PMI 231-CT Touchscreen Replacement Repair | In Stock |
| Pilz OPERATOR PANEL PITOUCH-EL 470 0680029-01 | Pilz OPERATOR PANEL PITOUCH-EL 470 0680029-01 Touch Screen Glass Overlay | Available Now |
| Pilz Pitouch-LC 570S 0680035-02 | Pilz Pitouch-LC 570S 0680035-02 Touch Screen Panel Front Overlay | In Stock |
| Pilz Pitouch-LC 570T 376110 | Pilz Pitouch-LC 570T 376110 Front Overlay Touch Membrane Repair | In Stock |
| PILZ PMI v309 BASIC | PILZ PMI v309 BASIC Membrane Keypad Overlay Repair | In Stock |
| PILZ PMI V315 BASIC 100356 261050 | PILZ PMI V315 BASIC 100356 261050 Touch Digitizer Glass Protective Film | Available Now |
| PILZ PMI V326 basic | PILZ PMI V326 basic HMI Panel Glass Repair Replacement | Available Now |
| PILZ PMI V416 BASIC | PILZ PMI V416 BASIC Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| PILZ PMI V426 basic | PILZ PMI V426 basic Protective Film Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| PILZ PMI V431 basic HMI 263180 | PILZ PMI V431 basic HMI 263180 HMI Touch Screen Monitor Repair | Available Now |
| 9857000B 1070.0446 | 9857000B 1070.0446 MMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
Pilz Pitouch-LC 570T 376110 Protective Film HMI Panel Glass PDF Download:
FAQ:
Question: How long does it take to deliver the order?
Answer: Orders are shipped within 2 days after payment. Delivery takes about 3–5 working days via DHL or FedEx.
Question: How can I prevent bubbles when applying the protective film?
Answer: Clean the surface thoroughly and use a soft cloth to press the film from center to edge during application.
Question: What if I receive a damaged Pilz Pitouch-LC 570T 376110 Touch Digitizer Glass Protective Film?
Answer: Please contact Kernfix immediately with photos of the damaged package or Pilz Pitouch-LC 570T 376110 Protective Film Touch Screen Panel, and we'll arrange a replacement.
Question: Can I replace only the damaged Pilz Pitouch-LC 570T 376110 HMI Touch Glass Front Overlay instead of the entire HMI unit?
Answer: Yes, you can replace just the damaged Pilz Pitouch-LC 570T 376110 Front Overlay Touch Membranes without changing the full HMI, which helps save cost and time.
Common misspellings:
Pilz
Pitouch-LC
570T
36110
570
376110
Pitouch-L5C
70T
57oT
3766110
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service