CCpilot V1090 CrossControl HMI Panel Glass Replacement

| categories | Other |
|---|---|
| Model | CCpilot V1090 |
| Warranty | 365 Days |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:40:31 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | CCpilot V1090 |
| Product Line: | CrossControl CCpilot V1090 |
| Display Size: | 10.1" WXGA |
| Power Supply: | 5VDC / 12VDC / 24VDC |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Operating Temperature: | -20°C to 70°C |
| Storage Temperature: | -30°C to 80°C |
| IP Rating: | IP65 Front |
| Interface: | LVDS / eDP / VGA / HDMI |
| Brightness: | 900 cd/m² |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| CCpilot V1090 | Description | Inventory status |
| CCpilot V510 | CCpilot V510 Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| CCpilot V700 | CCpilot V700 Touch Screen Panel Replacement | Available Now |
| CCpilot V705 | CCpilot V705 Touchscreen Repair Part | In Stock |
| CCpilot V710 | CCpilot V710 Touch Screen Glass HMI Repair | Available Now |
| CCpilot V1000 | CCpilot V1000 Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| CCpilot V1090 | CCpilot V1090 Touch Membrane Replacement | In Stock |
| CCpilot V1200 | CCpilot V1200 Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| CCpilot V1290 | CrossControl CCpilot V1290 HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| C000 040-206 | C000 040-206 Starter kit CCpilot VA Touch Digitizer Glass | Available Now |
| C000 040-213 | Starter kit CCpilot VA C000 040-213 Touch Screen Monitor | In Stock |
| C000 134-80 | CCpilot VA Display C000 134-80 Touch Panel Repair | Available Now |
| C000 134-81 | C000 134-81 CCpilot VA Display LCD Display Screen | In Stock |
| C000 134-82 | C000 134-82 CCpilot VA Display Touch Digitizer | Available Now |
| C000 134-83 | CCpilot VA Display C000 134-83 LCD Display Panel | Available Now |
CCpilot V1090 CrossControl HMI Panel Glass Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How do you package the CCpilot V1090 MMI Touch Screens for safe delivery?
Answer: CCpilot V1090 Touch Digitizers are packed with anti-static bags and foam protection to prevent damage during transportation.
Question: What payment methods do you support?
Answer: T/T, PayPal, and credit card (100% prepaid).
Question: What is the lead time for shipping?
Answer: Orders are shipped within 1–2 days after payment.
Question: What if the CCpilot V1090 Touch Screen buttons stop responding?
Answer: This is usually caused by worn circuits or aging domes. Replacing the CCpilot V1090 Touch Panel will restore functionality.
Common misspellings:
CCpilot
V109
V190
1V090
V1o90
V10990
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service