CCpilot V1290 Touch Digitizer Glass Repair Replacement

| categories | Other |
|---|---|
| Model | CCpilot V1290 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | CCpilot V1290 HMI Panel Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:40:35 |
Shipping
Specifications:
| Power: | 12V/24V |
| Contrast Ratio: | 1000:1 |
| Operating Temperature: | -20°C to 70°C |
| Product Line: | CrossControl CCpilot V1290 |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Brand: | VICPAS |
| Storage Temperature: | -40°C to 85°C |
| Humidity Resistance: | 10% - 90% Non-Condensing |
| Brightness: | Typ. 1275 cd/m² |
| Lifetime: | Over 1 million touches |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| CCpilot V1290 | Description | Inventory status |
| CCpilot V510 | CCpilot V510 Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| CCpilot V700 | CCpilot V700 Touch Screen Panel Replacement | Available Now |
| CCpilot V705 | CCpilot V705 Touchscreen Repair Part | In Stock |
| CCpilot V710 | CCpilot V710 Touch Screen Glass HMI Repair | Available Now |
| CCpilot V1000 | CCpilot V1000 Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| CCpilot V1090 | CCpilot V1090 Touch Membrane Replacement | In Stock |
| CCpilot V1200 | CCpilot V1200 Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| CCpilot V1290 | CrossControl CCpilot V1290 HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| C000 040-206 | C000 040-206 Starter kit CCpilot VA Touch Digitizer Glass | Available Now |
| C000 040-213 | Starter kit CCpilot VA C000 040-213 Touch Screen Monitor | In Stock |
| C000 134-80 | CCpilot VA Display C000 134-80 Touch Panel Repair | Available Now |
| C000 134-81 | C000 134-81 CCpilot VA Display LCD Display Screen | In Stock |
| C000 134-82 | C000 134-82 CCpilot VA Display Touch Digitizer | Available Now |
| C000 134-83 | CCpilot VA Display C000 134-83 LCD Display Panel | Available Now |
CCpilot V1290 Touch Digitizer Glass Repair Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How can I request a quotation quickly?
Answer: Send us the part number, machine model, or a photo—we will reply with pricing and availability shortly.
Question: Will replacing CCpilot V1290 Touch Screen Monitors affect my device settings?
Answer: No, replacing components such as membrane keypads or CCpilot V1290 MMI Touch Screens does not affect software or stored data.
Question: What should I prepare before replacing a CCpilot V1290 Touch Digitizer?
Answer: Power off the CCpilot V1290 Touch Screen machine completely and disconnect all cables for safety.
Question: Do you test the parts before shipping?
Answer: Yes, all parts undergo functional checks to ensure they work properly.
Common misspellings:
CCpilot
V190
1290
1V290
V129o
V12990
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service