T0058-45 T0058-45A Touch Screen Monitor Replacement

| categories | HMI Touch Screen Panel |
|---|---|
| Model | T0058-45 T0058-45A |
| Warranty | 1 Year VICPAS Warranty |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-05 17:27:57 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | T0058-45 T0058-45A |
| Product Line: | Touchscreen Panel |
| Screen diagonal: | 7 in |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Input Power: | 24 VDC |
| Display Type: | TFT color |
| Mounting position: | vertical |
| Input Type: | Touchscreen |
| Serial interface Type: | RS232 |
| Storage: | -20 to 50°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| T0058-45 T0058-45A | Description | Inventory status |
| 0011-3078-8 REV A PCT2100 98.1100-0245-2 RevA | 0011-3078-8 REV A PCT2100 98.1100-0245-2 Rev A HMI Touch Glass Replacement | Available Now |
| 3M PCT1650 98-1100-0652-10 REV A | 3M PCT1650 98-1100-0652-10 REV A Touch Digitizer Glass | In Stock |
| 3M PCT1650 98-1100-0652-11 REV A | 3M PCT1650 98-1100-0652-11 REV A Touch Screen Monitor | In Stock |
| 3M PCT1650 98-1100-0652-9 | 3M PCT1650 98-1100-0652-9 HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| 3M PCT1650 FP1 98-1100-0608-1REVA | 3M PCT1650 FP1 98-1100-0608-1 REV A Touch Screen Monitor | In Stock |
| 3M PCT1650 FP1 98-1100-0652-9 REV A | 3M PCT1650 FP1 98-1100-0652-9 REV A MMI Touch Screen | Available Now |
| 91-28199-00C 1071.0090C | AMT 91-28199-00C 1071.0090C HMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| Cust Article C0040019-01 Proj 1077.0808 | Cust Article C0040019-01 Proj 1077.0808 Touch Digitizer Repair | In Stock |
| T0058-45 T0058-45A | T0058-45 T0058-45A Touch Membrane Replacement Repair | Available Now |
| T057C-5RBA22N-0A18R0-087PH | Higgstec T057C-5RBA22N-0A18R0-087PH Touch Screen Glass Repair | In Stock |
| T156C-5RB055N-0A28R0-355HP | T156C-5RB055N-0A28R0-355HP Higgstec HMI Touch Screen Panel | Available Now |
T0058-45 T0058-45A Touch Screen Monitor Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What are the functions of B&R Automation Device Interface (ADI) - Control Center?
Answer: The functions provided by the Automation Device Interface (ADI) - Control Center vary according to the device series. To carry out a firmware upgrade, the following steps should be taken: • Changing display-specific parameters • Reading device-specific keys • Updating the key configuration • Enabling device-specific LEDs on a membrane keypad or keys •Reading and calibrating control devices (e.g. key switches, handwheels, joysticks, potentiometers) • Reading temperatures, fan speeds, statistical data and switch settings • Reading operating hours (power-on hours) • Reading user and factory settings • Reading software versions • Updating and backing up BIOS and firmware • Creating reports about the current system (support assistance) • Setting the SDL equalizer value when adjusting SDL cables • Changing the user serial ID
Question: How can T0058-45 T0058-45A screen burn-in be avoided?
Answer: • By constantly changing between static and dynamic images• By avoiding excessive brightness differences between foreground and background elements• By using colors with similar brightness• By using complementary colors in follow-up images• By using a screensaver
Common misspellings:
T0058-45
T0058-4A
T0058-5
T0058-45A
T0508-45A
T005B-45
T00058-45A
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service