VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN

| categories | Other IndraControl |
|---|---|
| Brand | BOSCH REXROTH |
| Model | VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN Keyboard Membrane |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:08:18 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Rexroth |
| Display Resolution: | 1024 x 768 |
| Interface: | Bosch Rexroth Design |
| Maximum Power Consumption: | 48 W |
| Max. Output Power: | 38.4 W |
| Air Pressure: | Up to 3,000 m above MSL |
| Display Type: | TFT |
| Display Size: | 14" |
| Operating Temperature: | –10 ... +40 °C |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN | Description | Inventory status |
| VPP21.1BOD-512D-P7D-ATMO | Bosch Rexroth IndraControl VPP21 Terminal Keypad Replacement | In Stock |
| VPP21.1BPD-512N-P7D-NNNN | Bosch Rexroth IndraControl VPP21 Membrane Keyboard Replacement | Available Now |
| VPP21.1BQD-512C-P7D-NNNN | Rexroth IndraControl VPP21 Membrane Keypad Replacement | In Stock |
| VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN | Bosch Rexroth IndraControl VPP21 HMI Membrane Switch Repair | Available Now |
VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN PDF Download:
FAQ:
Question: What is the battery life of the VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN Membrane Keypad Overlay Hand-Held Terminal?
Answer: The battery life of the VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN Keypad Membrane Switch Hand-Held Terminal depends on usage and frequency. Typically, battery life can last several years. If you notice that the battery no longer holds a charge well, consider replacing it.
Question: Can I replace parts of the VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN Hand-Held Terminal myself?
Answer: Yes, you can replace certain components like the battery or membrane keypad yourself following the guidelines provided in the user manual. However, for complex repairs or replacements, it's advisable to contact professional technical support or our service team to ensure proper procedures.
Question: How can I clean the Rexroth IndraControl VPP21 Hand-Held Terminal keypad?
Answer: To clean the VPP21.1BQD-512D-P7D-NNNN keypad, you can use a soft cloth and a small amount of cleaning solution, gently wiping the keys. Avoid using excessive liquid to prevent it from entering the device internals. Ensure the device is powered off before cleaning.
Common misspellings:
VPP21.1BQD-512D-P7D-NNN
VPP21.1BQD-512D-P7-NNNN
VPP21.1BQD5-12D-P7D-NNNN
VPP21.18QD-512D-P7D-NNNN
VPP21..1BQD-512D-P7D-NNNN
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service