Delta DOP-A57CSTD Protective Film Touch Panel Repair

| categories | Delta DOP-A Series HMI |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | DOP-A57CSTD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta DOP-A Series |
| Supply | DOP-A DOP-A57CSTD Touch Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:09:12 |
Shipping
Specifications:
| Display Color: | 256 Colors |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Operation Voltage: | DC +24V (-10%~+20%) |
| Product Line: | Delta DOP-A |
| Touch Size: | 5.7" |
| Brand: | Delta |
| Display Type: | STN LCD |
| Operation Temperature: | 0 °C ~ 50 °C |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DOP-A57CSTD | Description | Inventory status |
| DOP-A57BSTD | Delta DOP-A Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| DOP-A57CSTD | Delta DOP-A Series Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| DOP-A57GSTD | Delta DOP-A Series Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| DOP-A75CSTD | Delta DOP-A Series Protective Film HMI Panel Glass | Available Now |
| DOP-A80THTD1 | Delta DOP-A Series Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| DOP-A10TCTD | Delta DOP-A Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| DOP-A10THTD | Delta DOP-A Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-A10THTD1 | Delta DOP-A Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
Delta DOP-A57CSTD Protective Film Touch Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Why won't the pitch compensation function of Delta's CNC DOP-A57CSTD Front Overlay Touch Panel controller work even after the amount of pitch compensation is set?
Answer: Currently Delta's CNC DOP-A57CSTD Panel Glass Protective Film controller provides the pitch compensation function for one-direction compensation only. One-direction means either forward or backward from the zero point (starting point) of the machine coordinates. If the compensation direction is not set correctly, the pitch compensation function application setup will not be enabled and work normally. For setting the compensation direction, please use the compensation parameter, 1006, and set Bit 15 to determine the direction.
Common misspellings:
DOP-A57STD
DOPA57CSTD
DPO-A57CSTD
DOP-A5TCSTD
DOP-A57CCSTD
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service