Delta DOP-A57BSTD Front Overlay Touch Glass Repair

| categories | Delta DOP-A Series HMI |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | DOP-A57BSTD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta DOP-A Series |
| Supply | DOP-A57BSTD Front Overlay Touch Digitizer Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:09:10 |
Shipping
Specifications:
| Display Color: | 8 Grays |
| Backlight: | LED Back Light |
| Brand: | Delta |
| Product Line: | Delta DOP-A |
| Display Size: | 5.7" |
| Operation Voltage: | DC +24V (-10%~+20%) |
| Display Type: | STN LCD |
| Operation Temp.: | 0 °C ~ 50 °C |
| Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Warranty: | 12-Month Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DOP-A57BSTD | Description | Inventory status |
| DOP-A57BSTD | Delta DOP-A Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| DOP-A57CSTD | Delta DOP-A Series Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| DOP-A57GSTD | Delta DOP-A Series Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| DOP-A75CSTD | Delta DOP-A Series Protective Film HMI Panel Glass | Available Now |
| DOP-A80THTD1 | Delta DOP-A Series Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| DOP-A10TCTD | Delta DOP-A Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| DOP-A10THTD | Delta DOP-A Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-A10THTD1 | Delta DOP-A Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
Delta DOP-A57BSTD Front Overlay Touch Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Is it possible to replace the DOP-A57BSTD series with the newer model DOP-B05S111 series?
Answer: Yes. Both the hardware and the software can be directly transferred.
Question: After updating the firmware of Delta's DOP-A57BSTD Touch Screen Protective Film Human Machine Interface (HMI), the language display on the system menu becomes Chinese. How do I switch it back to English?
Answer: Please go to taskbar Options > Configuration and find the “Main” tab in the Configuration dialog box. Under the “Main” tab bar, go to the “System Message Language” box to set the desired System Message Language.
Common misspellings:
DOP-A57STD
OP-A57BSTD
DOP-A57SBTD
DOP-A57BS7D
DOOP-A57BSTD
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service