Delta DOP-AS57CSTD Touch Panel Protective Film Repair

| categories | Delta DOP-A Series HMI |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | DOP-AS57CSTD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta DOP-A Series |
| Supply | DOP-A DOP-AS57CSTD Touch Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:09:44 |
Shipping
Specifications:
| Display Color: | 256 Colors |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Operation Voltage: | DC +24V (-10%~+20%) |
| Product Line: | Delta DOP-A |
| Touch Size: | 5.7" |
| Brand: | Delta |
| Display Type: | STN LCD |
| Operation Temperature: | 0 °C ~ 50 °C |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DOP-AS57CSTD | Description | Inventory status |
| DOP-AE57BSTD | Delta DOP-A Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| DOP-AE57CSTD | Delta DOP-A Series Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| DOP-AE57GSTD | Delta DOP-A Series Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| DOP-AE80THTD | Delta DOP-A Series Protective Film HMI Panel Glass | Available Now |
| DOP-AE94BSTD | Delta DOP-A Series Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| DOP-AE10THTD1 | Delta DOP-A Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| DOP-AS35THTD | Delta DOP-A Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-AS38BSTD | Delta DOP-A Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| DOP-AS57BSTD | Delta DOP-A Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-AS57CSTD | Delta DOP-A Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| DOP-AS57GSTD | Delta DOP-A Series Protective Film Touchscreen Panel | Available Now |
Delta DOP-AS57CSTD Touch Panel Protective Film Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Why won't the pitch compensation function of Delta's CNC DOP-AS57CSTD Front Overlay Touch Panel controller work even after the amount of pitch compensation is set?
Answer: Currently Delta's CNC DOP-AS57CSTD Panel Glass Protective Film controller provides the pitch compensation function for one-direction compensation only. One-direction means either forward or backward from the zero point (starting point) of the machine coordinates. If the compensation direction is not set correctly, the pitch compensation function application setup will not be enabled and work normally. For setting the compensation direction, please use the compensation parameter, 1006, and set Bit 15 to determine the direction.
Common misspellings:
DOP-AS57STD
OP-AS57CSTD
DOP-AS5C7STD
DOP-AS57CS7D
DOPP-AS57CSTD
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service