EZ-S6C-KS

| categories | EZTouch HMIs Series |
|---|---|
| Model | EZ-S6C-KS |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | EZAutomation EZTouch HMIs Series |
| Supply | Touch Screen Monitor Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:38:50 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | EZAutomation |
| Product Line: | EZ Automation EZtouch HMI |
| Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Specification: | 6” color slim bezel |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Display Type: | TFT color |
| Enclosure: | NEMA 4, 4X (indoor) |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -25 to 65 °C (-13 to 149 °F) |
| Touch Size: | 6" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EZ-S6C-KS | Description | Inventory status |
| EZ-S6C-ES | EZTouch HMI Front Overlay Touch Membrane Replacement | In Stock |
| EZ-S6C-F | EZAutomation EZTouch HMI Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| EZ-S6C-FH | EZAutomation EZTouch HMI Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| EZ-S6C-FS | EZTouch HMI Panel Glass Protective Film Repair Replacement | Available Now |
| EZ-S6C-FSC | EZ Automation EZTouch HMI Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| EZ-S6C-FSD | EZAutomation EZTouch HMI Series Front Overlay MMI Touch Screen Repair | In Stock |
| EZ-S6C-FSE | EZAutomation EZTouch HMI Series HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
| EZ-S6C-FSH | EZAutomation EZTouch HMI Series Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| EZ-S6C-FSM | EZAutomation EZTouch HMI Series HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| EZ-S6C-FSP | EZAutomation EZTouch HMI Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| EZ-S6C-FST | EZ Automation EZTouch HMI Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| EZ-S6C-FSU | EZTouch HMI Series Touch Panel Protective Film Repair Replacement | Available Now |
| EZ-S6C-K | EZAutomation EZTouch HMI Series Front Overlay MMI Touch Glass Repair | In Stock |
| EZ-S6C-KS | EZ Automation EZTouch HMI Series HMI Touch Pad Protective Film | Available Now |
EZ-S6C-KS PDF Download:
FAQ:
Question: EZTouch Original Gasket Replacement
Answer: The standard gasket may need to be replaced if it becomes damaged or worn. To replace the gasket (P/N EZ-SLIM6-GSK, EZ-SLIMF8-GSK, or EZ-SLIMF10-GSK) perform the following steps:
Question: What is EZ Automation EZTouch HMIs EZ-S6C-KS Touch Screen and Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
EZ-S6C-S
EZ-6C-KS
EZ-SC6-KS
EZZ-S6C-KS
EZ-S6C--KS
Related Products
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service