Koyo GC-73LC-R GC-73LCL-R Front Overlay Touch Membrane

| categories | Koyo Other Series |
|---|---|
| Brand | KOYO |
| Model | GC-73LC-R GC-73LCL-R |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | GC-73LCL-R HMI Panel Glass Front Overlay |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 01:59:30 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | KOYO |
| Display Color: | 65,536 color |
| Display Type: | STN/TFT color LCD |
| Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Ambient Temperature: | 10 to 90% RH |
| Backlight: | LED |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 to 60 °C (-4 to 140 °F) |
| Touch Size: | 5.7" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| GC-73LC-R GC-73LCL-R | Description | Inventory status |
| DP-C320 | KOYO Machine Parts HMI Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| DP-C321 | Koyo Auto Parts HMI Panel Glass Protective Film Repair | In Stock |
| DP-M321 | Machine Koyo Touch Digitizer Glass Front Overlay Replacement | Available Now |
| GC-11MU-4 | KOYO Protective Film Touch Screen Panel Replacement Repair | Available Now |
| GC-3LC | Koyo Touch Screen Monitor Front Overlay Repair | In Stock |
| GC-3LC2 | Koyo Protective Film MMI Touch Screen Repair | In Stock |
| GC-3LM | Koyo HMI Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | Available Now |
| GC-3LM2 | Koyo Protective Film Touchscreen Repair Replacement | In Stock |
| GC-73LCL-R | Koyo GC-7 Series HMI Front Overlay Touch Screen Glass | Available Now |
| GC-73LC-R | Koyo GC7 Series Protective Film Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| GC-73LM-R | KOYO GC-7 Series Front Overlay HMI Panel Glass Replacement | In Stock |
| GC-76LC | Koyo GC7 Series Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
Koyo GC-73LC-R GC-73LCL-R Front Overlay Touch Membrane PDF Download:
FAQ:
Question: What are KOYO GC-73LC-R GC-73LCL-R Touch Screen and Protective Film HMI parts prices?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: How to Transfer Software
Answer: ① Read the screen data project using ScreenCreator5 (Ver3.0 or later).
Common misspellings:
GC-73LC-R
G-73LCL-R
C-73LC-R
GC-73LCL-R
GC-7L3CL-R
GC-T3LC-R
GC--73LCL-R
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service