EL 105m Monforts P/N:3269-0001 P/N:3251-0003 Touch Digitizer Glass Front Overlay

| categories | Panel PC EL Series |
|---|---|
| Brand | LENZE |
| Model | EL 105m Monforts P/N:3269-0001 EL 105m Monforts P/N:3251-0003 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | LENZE EL 100 Series |
| Supply | Touch Screen Monitor Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:01:31 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Lenze |
| Display Version: | STN/TFT |
| Product Line: | Lenze EL 100 Series |
| Resolution: | 320x240 pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| No. of Colours: | 64k |
| Touchscreen: | Resistiv |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Touch Size: | 5.7" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EL 105m Monforts P/N:3269-0001 EL 105m Monforts P/N:3251-0003 | Description | Inventory status |
| EL 105m P/N: 3250-11 | LENZE EL 100 Series Touch Screen Glass Protective Film Replacement | In Stock |
| EL 105m PLC | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| EL 105N PLC P/N: 3351-12 | LENZE EL 100 Series Protective Film Touch Panel Repair | In Stock |
| EL 106 | LENZE EL 100 Series HMI Touch Glass Front Overlay Replacement | Available Now |
| EL 106 CAN | LENZE EL 100 Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| EL 106 CAN P/N:3252-0003 | LENZE EL 100 Series HMI Protective Film Touch Membrane Replacement | In Stock |
| El 106 MPI P/N: 3262-21 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| EL 106 PLC | LENZE EL 100 Series Touch Digitizer Glass Protective Film | Available Now |
| EL 106 PLC P/N:3352-11 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Digitizer Glass Replacement | Available Now |
| EL 108 | LENZE EL 100 Series Protective Film Touch Screen Monitor | In Stock |
| EL 108 3253-11 | LENZE EL 100 Series MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| EL 108 CAN | LENZE EL 100 Series HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| EL 108 KSTG P/N:3150-1807 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| EL 108 KSTG P/N:3150-1811 | LENZE EL 100 Series Protective Film HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| EL 108 KSTG P/N:3150-1812 | LENZE EL 100 Series Touch Screen Monitor Front Overlay Repair | In Stock |
EL 105m Monforts P/N:3269-0001 P/N:3251-0003 Touch Digitizer Glass Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: Can I update the firmware on my Lenze EL100 series HMI?
Answer: Yes, you can update the firmware on your Lenze EL100 series HMI to ensure that you have the latest features, bug fixes, and performance improvements. You can download the latest firmware from the Lenze website or other authorized sources, and then use the firmware update tool provided by Lenze to install the new firmware on your HMI. Refer to the user manual or online resources for your specific EL100 series HMI model for detailed instructions on how to update the firmware.
Question: How can I troubleshoot communication issues on my Lenze EL100 series HMI?
Answer: If you encounter communication issues with your Lenze EL100 series HMI, you can follow these troubleshooting steps:
Common misspellings:
EL
105m
Monforts
P/N:3269-0001
P/N:251-0003
10m
P/N:3251-0003
Monfotrs
1o5m
P/N:3269-00001
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service