IDEC HG3G-8JT22TF-B HMI Panel Glass Overlay Film Repair

| categories | HG2G-5F, HG3G, HG4G |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG3G-8JT22TF-B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Front Overlay Touchscreen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:03:46 |
Shipping
Specifications:
| Protection Rating: | IP65 |
| Operating Humidity: | 10 to 90% RH |
| Brand: | IDEC |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Display Type: | TFT color |
| Product Line: | High Performance Series |
| Model Number: | HG3G-8JT22TF-B |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 8.4" |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG3G-8JT22TF-B | Description | Inventory status |
| HG2G-V5FT22TF-B | IDEC High Performance Series Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG2G-V5FT22TF-W | IDEC High Performance Series Protective Film Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG3G-8JT22MF-B | IDEC High Performance Series Touch Digitizer Overlay Film Replacement | In Stock |
| HG3G-8JT22MF-W | IDEC High Performance Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG3G-8JT22TF-B | IDEC High Performance Series Touch Screen Display Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG3G-8JT22TF-W | IDEC High Performance Series Protective Film HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG3G-AJT22MF-B | IDEC HG3G 10in High-Performance Touch Screen Front Overlay Repair | In Stock |
| HG3G-AJT22MF-W | IDEC HG3G 10in High-Performance Protective Film Touch Panel Replacement | Available Now |
| HG3G-AJT22TF-B | IDEC HG3G 10in High-Performance Front Overlay MMI Panel Screen Repair | In Stock |
| HG3G-AJT22TF-W | IDEC HG3G 10in High-Performance Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG3G-V8XT22MF-B | IDEC High Performance Series Touchscreen Monitor Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG3G-V8XT22MF-W | IDEC High Performance Series Touch Screen Film Protective Film Repair | Available Now |
| HG3G-VAXT22MF-B | IDEC HG3G 10in High-Performance Front Overlay Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| HG3G-VAXT22MF-W | IDEC HG3G 10in High-Performance Touch Screen Panel Protective Film Repair | Available Now |
| HG4G-CJT22MF-B | IDEC High Performance Series Front Overlay Touch Monitor Replacement | In Stock |
| HG4G-CJT22TF-B | IDEC High Performance Series Protective Film Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG4G-VCXT22MF-B | IDEC High Performance Series Touch Screen Tablet Front Overlay Replacement | In Stock |
IDEC HG3G-8JT22TF-B HMI Panel Glass Overlay Film Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to adjust HG3G-8JT22TF-B Touchscreen Glass Front Overlay?
Answer:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the Touch Screen Monitor of HG3G-8JT22TF-B Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Common misspellings:
H3G-8JT22TF-B
HG3G-8JT22F-B
HG3GG-8JT22TF-B
GH3G-8JT22TF-B
HG3G-8JT22TFB-
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service