IDEC HG4G-CJT22TF-B Touch Monitor Overlay Film Repair

| categories | HG2G-5F, HG3G, HG4G |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG4G-CJT22TF-B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Protective Film Touch Screen Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:03:57 |
Shipping
Specifications:
| Operating Humidity: | 10 to 90% RH |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Product Line: | High Performance Series |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Brand: | IDEC |
| Model Number: | HG4G-CJT22TF-B |
| Display Size: | 12.1" |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG4G-CJT22TF-B | Description | Inventory status |
| HG2G-V5FT22TF-B | IDEC High Performance Series Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG2G-V5FT22TF-W | IDEC High Performance Series Protective Film Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG3G-8JT22MF-B | IDEC High Performance Series Touch Digitizer Overlay Film Replacement | In Stock |
| HG3G-8JT22MF-W | IDEC High Performance Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG3G-8JT22TF-B | IDEC High Performance Series Touch Screen Display Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG3G-8JT22TF-W | IDEC High Performance Series Protective Film HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG3G-AJT22MF-B | IDEC HG3G 10in High-Performance Touch Screen Front Overlay Repair | In Stock |
| HG3G-AJT22MF-W | IDEC HG3G 10in High-Performance Protective Film Touch Panel Replacement | Available Now |
| HG3G-AJT22TF-B | IDEC HG3G 10in High-Performance Front Overlay MMI Panel Screen Repair | In Stock |
| HG3G-AJT22TF-W | IDEC HG3G 10in High-Performance Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG3G-V8XT22MF-B | IDEC High Performance Series Touchscreen Monitor Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG3G-V8XT22MF-W | IDEC High Performance Series Touch Screen Film Protective Film Repair | Available Now |
| HG3G-VAXT22MF-B | IDEC HG3G 10in High-Performance Front Overlay Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| HG3G-VAXT22MF-W | IDEC HG3G 10in High-Performance Touch Screen Panel Protective Film Repair | Available Now |
| HG4G-CJT22MF-B | IDEC High Performance Series Front Overlay Touch Monitor Replacement | In Stock |
| HG4G-CJT22TF-B | IDEC High Performance Series Protective Film Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG4G-VCXT22MF-B | IDEC High Performance Series Touch Screen Tablet Front Overlay Replacement | In Stock |
IDEC HG4G-CJT22TF-B Touch Monitor Overlay Film Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG4G-CJT22TF-B Machine?
Answer: Yes, the HG4G-CJT22TF-B HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How do I calibrate the touch screen on the HG4G-CJT22TF-B HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of HG4G-CJT22TF-B, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Common misspellings:
G4G-CJT22TF-B
HG4G-CJT22F-B
HG4G--CJT22TF-B
HG4G-CJT22TF--B
HG4GC-JT22TF-B
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service