IDEC HG2F-SS52VCF Touch Tablet LCD Screen Repair

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2F-SS52VCF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Display LCD Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:59:02 |
Shipping
Specifications:
| Operating Humidity: | 10 to 95% RH |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Product Line: | HG2F Series |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Model Number: | HG2F-SS52VCF |
| Display Size: | 5.7" |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2F-SS52VCF | Description | Inventory status |
| HG1F-SB22BF-B | IDEC HG1F Series Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22BF-S | IDEC HG1F Series Protective Film Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG1F-SB22BF-W | IDEC HG1F Series Touch Digitizer Overlay Film Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22YF-B | IDEC HG1F Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG1F-SB22YF-S | IDEC HG1F Series Touch Screen Display Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22YF-W | IDEC HG1F Series Overlay Film HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG2F-SB22VCF | IDEC HG2F Series Touchscreen Monitor LCD Display Replacement | In Stock |
| HG2F-SB22VDF | IDEC HG2F Series LCD Screen Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG2F-SB22VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SB52VCF | IDEC HG2F Series LCD Display Panel Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG2F-SB52VDF | IDEC HG2F Series Touch Screen Tablet LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SB52VF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2F-SS22VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Tablet LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG2F-SS22VDF | IDEC HG2F Series LCD Screen Touch Screen Monitor Replacement | Available Now |
| HG2F-SS22VF | IDEC HG2F Series Touch Screen Glass LCD Display Screen Replacement | In Stock |
IDEC HG2F-SS52VCF Touch Tablet LCD Screen Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG2F-SS52VCF Machine?
Answer: Yes, the HG2F-SS52VCF HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How do I calibrate the touch screen on the HG2F-SS52VCF HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of HG2F-SS52VCF, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Common misspellings:
G2F-SS52VCF
HG2F-S52VCF
HHG2F-SS52VCF
GH2F-SS52VCF
HG2F-SS52CVF
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service