IDEC HG1F-SB22BF-B Touch Panel Front Overlay Repair

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG1F-SB22BF-B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Overlay Film Touchscreen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:58:13 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | IDEC |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Protection Rating: | IP65 |
| Touchscreen: | Analog Resistive |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 4.6" |
| Screen Type: | TFT color |
| Model Number: | HG1F-SB22BF-B |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG1F-SB22BF-B | Description | Inventory status |
| HG2F-SS52VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Panel LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SS52VDF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2F-SS52VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFB | IDEC HG3F Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFW | IDEC HG3F Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-W | IDEC HG3F Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22VF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG3F-FT22VF-W | IDEC HG3F Series Touch Digitizer Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TFB | IDEC HG4F Series MMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-EX | IDEC HG4F Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TFW | IDEC HG4F Series Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Display Replacement | Available Now |
| HG4F-JT22VF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22VF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Film Replacement | Available Now |
IDEC HG1F-SB22BF-B Touch Panel Front Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the touch panel of HG1F-SB22BF-B Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Question: What are the screen types of HG1F-SB22BF-B machine?
Answer: The screen types of HG1F-SB22BF-B HMI are base screen, popup screen and system screen.
Question: How to maintain HG1F-SB22BF-B HMI Touch Glass?
Answer: To wipe off smears on the lens and the surfaces of HG1F-SB22BF-B Touch Screen, use a soft cloth dampened with the following solvents. Use neutral detergent(squeeze the cloth tightly) or alcoholic solvents. Do not use solvents such as thinner, ammonia, strong acid and strong alkaline.
Common misspellings:
G1F-SB22BF-B
HG1F-SB22BFB
HG1F-SSB22BF-B
HG1F-SB22BF-BB
HG1F-SB22BFB-
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service