IDEC HG4F-JT22TF-W Touch Screen Tablet Replacement

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG4F-JT22TF-W |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:59:39 |
Shipping
Specifications:
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Storage Humidity: | 20 to 85% RH |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | 0 ~ 45°C |
| Model Number: | HG4F-JT22TF-W |
| Display Size: | 12.1" |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Protection Class Front Panel: | IP66 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG4F-JT22TF-W | Description | Inventory status |
| HG1F-SB22BF-B | IDEC HG1F Series Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22BF-S | IDEC HG1F Series Protective Film Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG1F-SB22BF-W | IDEC HG1F Series Touch Digitizer Overlay Film Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22YF-B | IDEC HG1F Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG1F-SB22YF-S | IDEC HG1F Series Touch Screen Display Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22YF-W | IDEC HG1F Series Overlay Film HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG2F-SB22VCF | IDEC HG2F Series Touchscreen Monitor LCD Display Replacement | In Stock |
| HG2F-SB22VDF | IDEC HG2F Series LCD Screen Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG2F-SB22VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SB52VCF | IDEC HG2F Series LCD Display Panel Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG2F-SB52VDF | IDEC HG2F Series Touch Screen Tablet LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SB52VF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2F-SS22VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Tablet LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG2F-SS22VDF | IDEC HG2F Series LCD Screen Touch Screen Monitor Replacement | Available Now |
| HG2F-SS22VF | IDEC HG2F Series Touch Screen Glass LCD Display Screen Replacement | In Stock |
IDEC HG4F-JT22TF-W Touch Screen Tablet Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG4F-JT22TF-W HMI?
Answer: Yes, the HG4F-JT22TF-W HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How can I create and modify screens on the HG4F-JT22TF-W HMI?
Answer: HG4F-JT22TF-W HMI usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Common misspellings:
G4F-JT22TF-W
HGF-JT22TF-W
HG4F-JT22TF-
HG4F-JJT22TF-W
HG4F-JT22TFW-
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service