IDEC HG2F-SS22VF Touch Monitor LCD Display Repair

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2F-SS22VF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | LCD Screen Touch Digitizer Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:58:59 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | IDEC |
| Product Line: | HG2F Series |
| Display Type: | TFT color |
| Touchscreen: | Analog Resistive |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 5.7" |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Model Number: | HG2F-SS22VF |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2F-SS22VF | Description | Inventory status |
| HG2F-SS52VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Panel LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SS52VDF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2F-SS52VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFB | IDEC HG3F Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFW | IDEC HG3F Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-W | IDEC HG3F Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22VF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG3F-FT22VF-W | IDEC HG3F Series Touch Digitizer Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TFB | IDEC HG4F Series MMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-EX | IDEC HG4F Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TFW | IDEC HG4F Series Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Display Replacement | Available Now |
| HG4F-JT22VF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22VF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Film Replacement | Available Now |
IDEC HG2F-SS22VF Touch Monitor LCD Display Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is the size of the base screen of HG2F-SS22VF Terminal?
Answer: It is equal the size of HG2F-SS22VF Touch Screen.
Question: What are the screen types of HG2F-SS22VF machine?
Answer: The screen types of HG2F-SS22VF HMI are base screen, popup screen and system screen.
Question: How to maintain HG2F-SS22VF HMI Touch Glass?
Answer: To wipe off smears on the lens and the surfaces of HG2F-SS22VF Touch Panel, use a soft cloth dampened with the following solvents. Use neutral detergent(squeeze the cloth tightly) or alcoholic solvents. Do not use solvents such as thinner, ammonia, strong acid and strong alkaline.
Common misspellings:
G2F-SS22VF
HG2FSS22VF
HHG2F-SS22VF
HG2-FSS22VF
HG2F-SS22FV
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service