IDEC HG2F-SS52VF Touchscreen LCD Screen Replacement

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2F-SS52VF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | LCD Display HMI Touch Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:59:07 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | IDEC |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Protection Rating: | IP65 |
| Touchscreen: | Analog Resistive |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 5.7" |
| Screen Type: | TFT color |
| Model Number: | HG2F-SS52VF |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Storage Temperature: | 0~ 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2F-SS52VF | Description | Inventory status |
| HG1F-SB22BF-B | IDEC HG1F Series Touch Screen Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22BF-S | IDEC HG1F Series Protective Film Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG1F-SB22BF-W | IDEC HG1F Series Touch Digitizer Overlay Film Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22YF-B | IDEC HG1F Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| HG1F-SB22YF-S | IDEC HG1F Series Touch Screen Display Front Overlay Replacement | In Stock |
| HG1F-SB22YF-W | IDEC HG1F Series Overlay Film HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG2F-SB22VCF | IDEC HG2F Series Touchscreen Monitor LCD Display Replacement | In Stock |
| HG2F-SB22VDF | IDEC HG2F Series LCD Screen Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG2F-SB22VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SB52VCF | IDEC HG2F Series LCD Display Panel Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG2F-SB52VDF | IDEC HG2F Series Touch Screen Tablet LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SB52VF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2F-SS22VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Tablet LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG2F-SS22VDF | IDEC HG2F Series LCD Screen Touch Screen Monitor Replacement | Available Now |
| HG2F-SS22VF | IDEC HG2F Series Touch Screen Glass LCD Display Screen Replacement | In Stock |
IDEC HG2F-SS52VF Touchscreen LCD Screen Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the touch panel of HG2F-SS52VF Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Question: What are the screen types of HG2F-SS52VF machine?
Answer: The screen types of HG2F-SS52VF HMI are base screen, popup screen and system screen.
Question: How to maintain HG2F-SS52VF HMI Touch Glass?
Answer: To wipe off smears on the lens and the surfaces of HG2F-SS52VF Touch Screen, use a soft cloth dampened with the following solvents. Use neutral detergent(squeeze the cloth tightly) or alcoholic solvents. Do not use solvents such as thinner, ammonia, strong acid and strong alkaline.
Common misspellings:
G2F-SS52VF
HG2FSS52VF
HHG2F-SS52VF
HG2-FSS52VF
HG2F-SS52FV
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service