IDEC HG2F-SB22VCF Touch Screen Panel LCD Display Repair

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2F-SB22VCF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Digitizer LCD Display |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:58:27 |
Shipping
Specifications:
| Operating Humidity: | 10 to 90% RH |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Product Line: | HG2F Series |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Model Number: | HG2F-SB22VCF |
| Display Size: | 5.7" |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2F-SB22VCF | Description | Inventory status |
| HG2F-SS52VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Panel LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SS52VDF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2F-SS52VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFB | IDEC HG3F Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFW | IDEC HG3F Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-W | IDEC HG3F Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22VF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG3F-FT22VF-W | IDEC HG3F Series Touch Digitizer Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TFB | IDEC HG4F Series MMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-EX | IDEC HG4F Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TFW | IDEC HG4F Series Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Display Replacement | Available Now |
| HG4F-JT22VF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22VF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Film Replacement | Available Now |
IDEC HG2F-SB22VCF Touch Screen Panel LCD Display Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG2F-SB22VCF Machine?
Answer: Yes, the HG2F-SB22VCF HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How do I calibrate the touch screen on the HG2F-SB22VCF HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of HG2F-SB22VCF, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Common misspellings:
G2F-SB22VCF
HG2-SB22VCF
HG2F-SB22VC
HG2F-SB22VCFF
HG2F-SB22CVF
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service