IDEC HG1F-SB22YF-S Touchscreen Overlay Film Repair

| categories | HG1F, HG2F, HG3F, HG4F |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG1F-SB22YF-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Front Overlay Touch Screen Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 01:58:22 |
Shipping
Specifications:
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Storage Humidity: | 10 to 90% RH |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Model Number: | HG1F-SB22YF-S |
| Display Size: | 4.6" |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Protection Rating: | IP65 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG1F-SB22YF-S | Description | Inventory status |
| HG2F-SS52VCF | IDEC HG2F Series Touch Screen Panel LCD Screen Replacement | In Stock |
| HG2F-SS52VDF | IDEC HG2F Series LCD Display Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2F-SS52VF | IDEC HG2F Series Touch Digitizer LCD Display Panel Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFB | IDEC HG3F Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22TFW | IDEC HG3F Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG3F-FT22TF-W | IDEC HG3F Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG3F-FT22VF-B | IDEC HG3F Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG3F-FT22VF-W | IDEC HG3F Series Touch Digitizer Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TFB | IDEC HG4F Series MMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-EX | IDEC HG4F Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG4F-JT22TFW | IDEC HG4F Series Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22TF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Display Replacement | Available Now |
| HG4F-JT22VF-B | IDEC HG4F Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG4F-JT22VF-W | IDEC HG4F Series Touch Screen Film Replacement | Available Now |
IDEC HG1F-SB22YF-S Touchscreen Overlay Film Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG1F-SB22YF-S HMI?
Answer: Yes, the HG1F-SB22YF-S HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How can I create and modify screens on the HG1F-SB22YF-S HMI?
Answer: HG1F-SB22YF-S HMI usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Common misspellings:
G1F-SB22YF-S
HG1-SB22YF-S
HG1F-B22YF-S
HG1F-SB22YFS
HG1F-SB22YFS-
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service