IDEC FT1A-C12RA-B HMI Touch Screen Panel Glass Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-C12RA-B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touchscreen Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:03 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | IDEC |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
| Display Color: | 65,536 Colors |
| Touchscreen: | Analog Resistive |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 3.8" |
| Screen Type: | TFT color |
| Model Number: | FT1A-C12RA-B |
| Operating Temperature: | 0 ~ 55°C |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-C12RA-B | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-C14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| FT1A-M12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| FT1A-M14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Repair | Available Now |
IDEC FT1A-C12RA-B HMI Touch Screen Panel Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is the size of the base screen of FT1A-C12RA-B Terminal?
Answer: It is equal the size of FT1A-C12RA-B Touch Screen.
Question: What are the screen types of FT1A-C12RA-B machine?
Answer: The screen types of FT1A-C12RA-B HMI are base screen, popup screen and system screen.
Question: How to maintain FT1A-C12RA-B HMI Touch Glass?
Answer: To wipe off smears on the lens and the surfaces of FT1A-C12RA-B Touch Panel, use a soft cloth dampened with the following solvents. Use neutral detergent(squeeze the cloth tightly) or alcoholic solvents. Do not use solvents such as thinner, ammonia, strong acid and strong alkaline.
Common misspellings:
T1A-C12RA-B
FT1AC12RA-B
FT1A-C12RAB
FT1A-C12RA-
FT1A-C12R-AB
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service