IDEC FT1A-M14SA-S HMI Touch Panel Replacement

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-M14SA-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Display |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:32 |
Shipping
Specifications:
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Storage Humidity: | 10 to 90% RH |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Model Number: | FT1A-M14SA-S |
| Display Size: | 3.7" |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-M14SA-S | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| FT1A-C12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-C14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| FT1A-M12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
IDEC FT1A-M14SA-S HMI Touch Panel Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the FT1A-M14SA-S HMI?
Answer: Yes, the FT1A-M14SA-S HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How can I create and modify screens on the FT1A-M14SA-S HMI?
Answer: FT1A-M14SA-S HMI usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Common misspellings:
FT1A-M14SA--S
FT1A-MM14SA-S
FT1A-M14SAS
FT1AM14SA-S
FT1A-14SA-S
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service