IDEC FT1A-C14SA-S HMI Touch Panel Glass Replacement

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-C14SA-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touchscreen Digitizer |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:19 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Protection Rating: | IP65 |
| Operating Humidity: | 10 to 90% RH |
| Brand: | IDEC |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Display Type: | 256 Color LCD |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
| Model Number: | FT1A-C14SA-S |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 3.8" |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-C14SA-S | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| FT1A-C12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-C14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| FT1A-M14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Repair | Available Now |
IDEC FT1A-C14SA-S HMI Touch Panel Glass Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How to adjust FT1A-C14SA-S Touchscreen Glass?
Answer:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the Touch Screen Monitor of FT1A-C14SA-S Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Common misspellings:
T1A-C14SA-S
FT1A-C14S-S
FT1A-C14SA-SS
FT1A-C14S-AS
FT1A-C14SAS-
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service