IDEC FT1A-C14KA-B Touch Membrane Replacement

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-C14KA-B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | HMI Touch Panel Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:08 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
| Storage Humidity: | 10 to 90% RH |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Degree Of Protection: | IP20 |
| Display Size: | 3.8" |
| Model Number: | FT1A-C14KA-B |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-C14KA-B | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| FT1A-C12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| FT1A-M12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| FT1A-M14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Repair | Available Now |
IDEC FT1A-C14KA-B Touch Membrane Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How to maintain FT1A-C14KA-B Touch Membrane?
Answer: To wipe off smears on the lens and screen surfaces, use a soft cloth dampened with the following solvents. Use neutral detergent(squeeze the cloth tightly) or alcoholic solvents. Do not use solvents such as thinner, ammonia, strong acid and strong alkaline.
Question: What are the accessories of IDEC FT1A-C14KA-B Machine?
Answer:
Common misspellings:
T1A-C14KA-B
FT1A-C14KAB
FT1A-C14KA-BB
FT1A-C14K-AB
FT1A-C14KAB-
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service