IDEC FT1A-C14KA-S Touch Screen Monitor Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-C14KA-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Tablet |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:12 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Operating Humidity: | 10 to 90% RH |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Model Number: | FT1A-C14KA-S |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Type: | 256 Color LCD |
| Display Size: | 3.8" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-C14KA-S | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| FT1A-C12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| FT1A-M12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| FT1A-M14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Repair | Available Now |
IDEC FT1A-C14KA-S Touch Screen Monitor Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How do I calibrate the touch screen on the FT1A-C14KA-S HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of FT1A-C14KA-S, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Question: How to install FT1A-C14KA-S Terminal?
Answer:
Common misspellings:
T1A-C14KA-S
FT1A-C14KAS
FT1A-C114KA-S
FT1A-C14K-AS
FT1A-C14KAS-
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service