IDEC FT1A-C12RA-S MMI Touch Screen Monitor Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-C12RA-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Membrane Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:06 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Degree Of Protection: | IP20 |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Brand: | IDEC |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Display Type: | TFT color |
| Model Number: | FT1A-C12RA-S |
| Operating Temperature: | 0 ~ 55°C |
| Display Size: | 3.8" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-C12RA-S | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| FT1A-C14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-C14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| FT1A-M12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| FT1A-M14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Repair | Available Now |
IDEC FT1A-C12RA-S MMI Touch Screen Monitor Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to install FT1A-C12RA-S Touch Panel Terminal?
Answer:
Question: How to adjust FT1A-C12RA-S Touchscreen Glass?
Answer:
Common misspellings:
F1A-C12RA-S
FT1A-C12RAS
FT1A-C12RA-SS
FT1A-C12R-AS
FT1A-C12RAS-
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service