IDEC FT1A-M12RA-B Touch Screen Display Replacement

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | FT1A-M12RA-B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | MMI Touch Panel Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:21 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | IDEC |
| Operating Humidity: | 10 to 90% RH |
| Product Line: | FT1A 3.8IN PLC+HMI |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Storage Temperature: | -20 ~ 70°C |
| Protection Rating: | IP65 |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 3.7" |
| Display Type: | 256 Color LCD |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FT1A-M12RA-B | Description | Inventory status |
| FT1A-C12RA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| FT1A-C12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-C14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| FT1A-C14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| FT1A-C14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| FT1A-M12RA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| FT1A-M14KA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| FT1A-M14KA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| FT1A-M14SA-B | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| FT1A-M14SA-S | IDEC FT1A 3.8IN PLC+HMI Touch Screen Panel Repair | Available Now |
IDEC FT1A-M12RA-B Touch Screen Display Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How can I create and modify screens on the FT1A-M12RA-B HMI?
Answer: FT1A-M12RA-B HMI usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Question: How to install FT1A-M12RA-B Terminal?
Answer:
Common misspellings:
FTA-M12RA-B
FT1A-MM12RA-B
FT1A-M12RA--B
FT1A-M12R-AB
FT1A-M12AR-B
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service