IDEC HG2S-SB62YH-A3 Touch Screen Display Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2S-SB62YH-A3 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:01:12 |
Shipping
Specifications:
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Storage Humidity: | 20 to 85% RH |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | 0 ~ 40°C |
| Model Number: | HG2S-SB62YH-A3 |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Protection Rating: | IP65 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2S-SB62YH-A3 | Description | Inventory status |
| HG2S-SB32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB62BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-A5 | IDEC HG2S Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| HG2S-SB62YH-S | IDEC HG2S Series HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG2S-SS32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-A3 | IDEC HG2S Series MMI Touch Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-S | IDEC HG2S Series HMI PAnel Screen Repair | Available Now |
IDEC HG2S-SB62YH-A3 Touch Screen Display Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG2S-SB62YH-A3 HMI?
Answer: Yes, the HG2S-SB62YH-A3 HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How can I create and modify screens on the HG2S-SB62YH-A3 HMI?
Answer: HG2S-SB62YH-A3 HMI usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Common misspellings:
G2S-SB62YH-A3
HG2SSB62YH-A3
HG2S-SB62YH-3
HG2S-SB62YH--A3
HG2S-SB62Y-HA3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service