IDEC HG2S-SS32YH-A3 Touch Screen Panel Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2S-SS32YH-A3 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Digitizer Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:01:22 |
Shipping
Specifications:
| Operating Humidity: | 20 to 85% RH |
| Operating Temperature: | 0 ~ 40°C |
| Product Line: | HG2S Series |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Model Number: | HG2S-SS32YH-A3 |
| Display Type: | TFT color |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2S-SS32YH-A3 | Description | Inventory status |
| HG2S-SB32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB62BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-A5 | IDEC HG2S Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| HG2S-SB62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62YH-S | IDEC HG2S Series HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG2S-SS32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-A3 | IDEC HG2S Series MMI Touch Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-S | IDEC HG2S Series HMI PAnel Screen Repair | Available Now |
IDEC HG2S-SS32YH-A3 Touch Screen Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG2S-SS32YH-A3 Machine?
Answer: Yes, the HG2S-SS32YH-A3 HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How do I calibrate the touch screen on the HG2S-SS32YH-A3 HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of HG2S-SS32YH-A3, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Common misspellings:
HG2-SS32YH-A3
HG2S-SS32YH-3
HG2S--SS32YH-A3
HG2S-SS32YH-AA3
HG2S-SS32YHA-3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service