IDEC HG2S-SS32YH-S Touch Digitizer Glass Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2S-SS32YH-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Panel |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:01:25 |
Shipping
Specifications:
| Protection Rating: | IP65 |
| Operating Humidity: | 20 to 85% RH |
| Brand: | IDEC |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Display Type: | TFT color |
| Product Line: | HG2S Series |
| Model Number: | HG2S-SS32YH-S |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Operating Temperature: | 0 ~ 40°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2S-SS32YH-S | Description | Inventory status |
| HG2S-SB32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB62BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-A5 | IDEC HG2S Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| HG2S-SB62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62YH-S | IDEC HG2S Series HMI Touch Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG2S-SS32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-A3 | IDEC HG2S Series MMI Touch Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-S | IDEC HG2S Series HMI PAnel Screen Repair | Available Now |
IDEC HG2S-SS32YH-S Touch Digitizer Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to adjust HG2S-SS32YH-S Touchscreen Glass?
Answer:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the Touch Screen Monitor of HG2S-SS32YH-S Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Common misspellings:
HG2-SS32YH-S
HHG2S-SS32YH-S
HG2-SSS32YH-S
HG2S-SS32Y-HS
HG2S-SS32YHS-
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service