IDEC HG2S-SB62YH-S Touch Screen Panel Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2S-SB62YH-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:01:15 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Operating Humidity: | 20 to 85% RH |
| Product Line: | HG2S Series |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Operating Temperature: | 0 ~ 40°C |
| Brand: | IDEC |
| Model Number: | HG2S-SB62YH-S |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Protection Rating: | IP65 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2S-SB62YH-S | Description | Inventory status |
| HG2S-SB32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SB32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SB62BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-A5 | IDEC HG2S Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2S-SB62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| HG2S-SB62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HG2S-SS32BH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HG2S-SS32BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS32YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS32YH-S | IDEC HG2S Series Touch Panel Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-A3 | IDEC HG2S Series MMI Touch Glass Repair | Available Now |
| HG2S-SS62BH-S | IDEC HG2S Series Touch Screen Membrane Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-A3 | IDEC HG2S Series Touch Screen Display Repair | Available Now |
| HG2S-SS62YH-S | IDEC HG2S Series HMI PAnel Screen Repair | Available Now |
IDEC HG2S-SB62YH-S Touch Screen Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How do I calibrate the touch screen on the HG2S-SB62YH-S HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of HG2S-SB62YH-S, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Question: How to install HG2S-SB62YH-S Terminal?
Answer:
Common misspellings:
G2S-SB62YH-S
HG2-SB62YH-S
HG2S-SB62YH-
HG2S-SB62YH-SS
HG2S-SB62Y-HS
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service