IDEC HG2A-SB22JF Touch Screen Film Replacement

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2A-SB22JF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Membrane |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:40 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | 0~50°C |
| Product Line: | HG2A Series |
| Touchscreen: | Analog Resistive Film |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Storage Humidity: | 20% ~ 85% RH |
| Protection Rating: | IP65 |
| Model Number: | HG2A-SB22JF |
| Screen Size: | 5.7'' |
| Storage Temperature: | -25 ~ 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2A-SB22JF | Description | Inventory status |
| HG2A-SB22BF | IDEC HG2A Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2A-SB22CF | IDEC HG2A Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2A-SB22CT | IDEC HG2A Series Touch Membrane Replacement | In Stock |
| HG2A-SB22VF | IDEC HG2A Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22BF | IDEC HG2A Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG2A-SS22CF | IDEC HG2A Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22CT | IDEC HG2A Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG2A-SS22JF | IDEC HG2A Series Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22VF | IDEC HG2A Series HMI Touch Glass Repair | Available Now |
IDEC HG2A-SB22JF Touch Screen Film Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the touch panel of HG2A-SB22JF Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Question: What are the screen types of HG2A-SB22JF machine?
Answer: The screen types of HG2A-SB22JF HMI are base screen, popup screen and system screen.
Question: How to maintain HG2A-SB22JF HMI Touch Glass?
Answer: To wipe off smears on the lens and the surfaces of HG2A-SB22JF Touch Screen, use a soft cloth dampened with the following solvents. Use neutral detergent(squeeze the cloth tightly) or alcoholic solvents. Do not use solvents such as thinner, ammonia, strong acid and strong alkaline.
Common misspellings:
HG2-SB22JF
HG2A-B22JF
HHG2A-SB22JF
HG2A-SB222JF
HG2A-SB22FJ
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service