IDEC HG2A-SB22VF HMI Touch Screen Panel Glass Repair

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2A-SB22VF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:43 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Protection Rating: | IP65 |
| Operating Humidity: | 20 to 85% RH |
| Brand: | IDEC |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Display Type: | TFT color |
| Product Line: | HG2A Series |
| Model Number: | HG2A-SB22VF |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Operating Temperature: | 0 ~ 40°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2A-SB22VF | Description | Inventory status |
| HG2A-SB22BF | IDEC HG2A Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2A-SB22CF | IDEC HG2A Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2A-SB22CT | IDEC HG2A Series Touch Membrane Replacement | In Stock |
| HG2A-SB22JF | IDEC HG2A Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG2A-SS22BF | IDEC HG2A Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG2A-SS22CF | IDEC HG2A Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22CT | IDEC HG2A Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG2A-SS22JF | IDEC HG2A Series Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22VF | IDEC HG2A Series HMI Touch Glass Repair | Available Now |
IDEC HG2A-SB22VF HMI Touch Screen Panel Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to adjust HG2A-SB22VF Touchscreen Glass?
Answer:
Question: What should I pay attention to during operation?
Answer: During operation, the screen becomes blank when the backlight is burnt out; however, the Touch Screen Monitor of HG2A-SB22VF Terminal remains enabled. Incorrect touch panel operation will occur when operating the touch panel when the backlight appears to be turned off but is actually burnt out. Note that this erroneous operation may result in damage.
Common misspellings:
HG2-SB22VF
HG2A-SSB22VF
HG2-ASB22VF
HG2A-S2B2VF
HG2A-SB22FV
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service