IDEC HG2A-SS22JF Touch Screen Tablet Replacement

| categories | HG2A, HG2S, FT1A 3.8IN |
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Model | HG2A-SS22JF |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 02:00:51 |
Shipping
Specifications:
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Storage Humidity: | 20 to 85% RH |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Storage Temperature: | -25 ~ 60°C |
| Brand: | IDEC |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C |
| Model Number: | HG2A-SS22JF |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Protection Rating: | IP65 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HG2A-SS22JF | Description | Inventory status |
| HG2A-SB22BF | IDEC HG2A Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| HG2A-SB22CF | IDEC HG2A Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| HG2A-SB22CT | IDEC HG2A Series Touch Membrane Replacement | In Stock |
| HG2A-SB22JF | IDEC HG2A Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HG2A-SB22VF | IDEC HG2A Series Touch Screen Display Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22BF | IDEC HG2A Series HMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HG2A-SS22CF | IDEC HG2A Series Touchscreen Monitor Replacement | In Stock |
| HG2A-SS22CT | IDEC HG2A Series Touch Screen Film Repair | Available Now |
| HG2A-SS22VF | IDEC HG2A Series HMI Touch Glass Repair | Available Now |
IDEC HG2A-SS22JF Touch Screen Tablet Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HG2A-SS22JF HMI?
Answer: Yes, the HG2A-SS22JF HMIs typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How can I create and modify screens on the HG2A-SS22JF HMI?
Answer: HG2A-SS22JF HMI usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Common misspellings:
H2A-SS22JF
HHG2A-SS22JF
HG2-ASS22JF
HG2AS-S22JF
HG2A-SS22FJ
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service